Już w listopadzie bieżącego roku Inspekcja Transportu Drogowego przejmie pełne zarządzanie systemem viaTOLL. Zastąpi na tej pozycji prywatną firmę Kapsch, której kończy się umowa na obsługiwanie polskich opłat. Według oficjalnych planów, początkowo ITD skupi się na samym przejęciu systemu. W międzyczasie przygotowywany będzie zaś plan na zmianę tego systemu na nowy. Niemniej nadal nie wiadomo na czym miałoby to polegać i czym nowe opłaty będą się różniły. Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło tylko trzy założenia. Po pierwsze, nowy system nie obejmie pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony. Po drugie, w tym roku nie dojdzie już do rozszerzenia sieci płatnych dróg. Po trzecie natomiast, nowy system miałby objąć także “prywatne” odcinki autostrad, w oparciu o współpracę z ich koncesjonariuszami.

Więcej informacji: etransport.pl (Opublikowane: 2018-06-15)

Zasady odbioru 45-godzinnego odpoczynku wprowadzone wraz z pakietem drogowym wciąż budzą kontrowersje, zwłaszcza wśród przewoźników i kierowców z Europy Wschodniej. Niewykluczone jednak, że zostanie on wprowadzony na terenie całej Wspólnoty. Takie zamiary mają m.in. Dania i Hiszpania. Kraje zachodnie takie jak Niemcy, Belgia, Holandia, Francja a ostatnio także Włochy wprowadziły zakaz spędzania regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie. Jak ma się on do rzeczywistości i czy kierowcy go przestrzegają?

Więcej informacji: trans.info (Opublikowane: 2018-06-07)

Z tej decyzji nie będą zadowoleni polscy przedsiębiorcy. ​Parlament Europejski zatwierdził podczas posiedzenia plenarnego w Strasburgu zmiany dotyczące delegowania pracowników do innych państw członkowskich. Rewizja zrównuje wynagrodzenie np. polskich pracowników wysłanych do krajów Europy Zachodniej z wynagrodzeniem lokalnych pracowników. W głosowaniu 456 europosłów opowiedziało się za zmianą, 147 było przeciw, a 49 wstrzymało się od głosu. Przyjęty tekst jest wynikiem zawartego w marcu porozumienia między Parlamentem Europejskim a reprezentującą kraje członkowskie bułgarską prezydencją. Więcej informacji: trans.info (Opublikowane: 2018-05-30)

Zbliża się kolejny długi weekend. Z racji święta Bożego Ciała w niektórych krajach obowiązywać będą ograniczenia dla ruchu ciężarowego. Oprócz tego przez cały tydzień Austriacy planują odprawy blokowe w Tyrolu, co może sprawić kierowcom nie lada kłopoty. Pierwsze utrudnienia zaczną się jednak już w poniedziałek, na terenie Austrii. Przez pierwsze trzy tygodnia, do środy włącznie, Austriacy zastosują ilościowe zakazy ruchu samochodów ciężarowych w kierunku przełęczy Brennero. Przepuści się maksymalnie 300 pojazdów na godzinę. Następnie, w środę, zakazy wprowadzą Polska oraz Chorwacja, odpowiednio między 18 a 22 oraz 15 a 23. Tradycyjnie polski zakaz nie będzie dotyczył pojazdów wracających z zagranicy, czy przewozu materiałów łatwo psujących się. W czwartek zakazy będziemy mieli także w Austrii, Liechtensteinie oraz w wybranej części Niemiec. Więcej informacji: 40ton.net (Opublikowane: 2018-05-25)

Elizabeth Borne, francuska minister transportu, podczas spotkania ze swoim niemieckim odpowiednikiem wyraziła wspólne stanowisko obu państw w sprawie obecnej wersji Pakietu Mobilności. Jednoznacznie stwierdziła, że w obecnej formie, regulacje są nie do zaakceptowania dla Francji, ponieważ "faworyzują przewoźników ze wschodu".
Do spotkania ministrów transportu z Francji i Niemiec doszło w Paryżu w ubiegły piątek. Oba kraje jednoznacznie odrzucają obecną wersję Pakietu Mobilności, twierdząc, że nie spełnia ona podstawowych założeń równej pracy i równej płacy na terytorium danego państwa członkowskiego. Minister Borne skrytykowała również zapisy dotyczące czasu pracy i odpoczynku kierowców, nazywając je niemożliwymi do zaakceptowania. Więcej informacji: trans.info (Opublikowane: 2018-05-18)

35 wiodących europejskich przedsiębiorstw logistycznych, spedycyjnych i handlowych wezwało Komisję Europejską do wprowadzenia wysokich norm emisji spalin dla samochodów ciężarowych. Zdaniem sygnatariuszy listy do roku 2025 poziom emisji CO2 powinien spaść o 24%. Przyjecie takich założeń zmobilizowało by branżę do osiągnięcia celów klimatycznych i mogłoby zmniejszyć roczne koszty użytkowania jednego pojazdu nawet o 7700 euro. Sygnatariusze listu twierdzą również, że należy zobowiązać producentów pojazdów do osiągnięcia minimalnego poziomu sprzedaży samochodów o zerowej emisji. Pierwsze propozycje limitów poziomu emisji CO2 dla ciężarówek Komisja Europejska planuje przedstawić 16 maja br. Więcej informacji: etransport.pl (Opublikowane: 2018-05-11)