Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym przyjęty przez rząd we wtorek 13 marca ma wprowadzić lepszy nadzór nad rynkiem usług przewozowych w Polsce. Eliminuje również nieuczciwą konkurencję między przewoźnikami oraz zapewnia większą ochronę rynku wewnętrznego przed nieuczciwą konkurencją ze strony przewoźników spoza Unii Europejskiej. Doprecyzowuje ponadto obowiązujące przepisy dotyczące kontroli przestrzegania obowiązków i warunków przewozu drogowego. Propozycje MI dostosowują polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w UE. Projekt nowych przepisów zakłada, że „poważne naruszenie”, „bardzo poważne naruszenie” lub „najpoważniejsze naruszenie” może być popełnione nie tylko przez przewoźnika i zarządzającego transportem, ale też przez kierowcę. Więcej informacji: trans.info (Opublikowane: 2018-03-16)

“Opłata emisyjna” to jedna z nowości, jakie zakłada nowelizacja m.in. ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Środki z niej uzyskane mają pójść na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (85 proc.) oraz również wprowadzony przez nowelizację Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (15 proc.). 80 zł za 1000 litrów benzyny silnikowej lub oleju napędowego – to stawka nowej „opłaty emisyjnej”, którą chce wprowadzić Ministerstwo Energii. Resort przekonuje, że „nie powinno to skutkować bezpośrednim wzrostem cen dla klientów detalicznych.” Eksperci są jednak sceptyczni. Więcej informacji: etransport.pl (Opublikowane: 2018-03-09)

Rząd przygotował dla przedsiębiorców bardzo nieprzyjemną niespodziankę. Fiskus chce śledzić firmowe ciężarówki oraz auta osobowe, porównując ich ruch z wynikami finansowymi. Ministerstwo tłumaczy, że chodzi o dowody na “niewywiązywanie się z obowiązków podatkowych”. Przykładem mogą być sytuacje, gdy ruch firmowych pojazdów jest bardzo aktywny, a mimo to firma wykazuje finansowe straty, nie płacąc dzięki temu podatków. Zdaniem fiskusa, coś takiego jest bardzo podejrzane i powinno prowadzić do kontroli. Pojazdy miałyby być śledzone poprzez skanowanie tablic rejestracyjnych. Więcej informacji: 40ton.net (Opublikowane: 2018-03-02)

Jak wynika z badania „Barometr zawodów”, realizowanego na zlecenie MRPiPS w 2018 roku nadal będą występować problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. W porównaniu do poprzednich lat, wzrośnie liczba zawodów deficytowych. W największym stopniu dotknie to branżę budowlaną, transportowo-spedycyjną, gastronomiczną, przetwórczą oraz opiekę zdrowotną. W raporcie wyjaśniono, że na trudności ze znalezieniem pracowników wpływają m.in.: mało atrakcyjne oferty pracy, niskie wynagrodzenia, trudne warunki pracy, konieczność dojazdów do miejsca pracy.  Więcej informacji: trans.info (Opublikowane: 2018-02-23)

„Liczymy, że Komisja potwierdzi delegowanie w transporcie, Polska zmieni niezgodne z prawem unijnym przepisy, a kierowca międzynarodowy w końcu zarobi godnie.” – tak w komunikacie prasowym NSZZ Solidarność komentuje list otwarty wystosowany do Komisarz ds. Zatrudnienia Marianne Thyssen.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda zwraca się w tym liście do Komisji Europejskiej w imieniu Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ Solidarność nie tylko o potwierdzenie, że polska ustawa o delegowaniu pracowników wyłączająca transport międzynarodowy (prócz kabotażu) jest niezgodna z prawem unijnym, ale wnosi o pisemne uzasadnienie, że przepisy unijne o delegowaniu pracowników obejmują bez wyjątku branżę transportu międzynarodowego. Więcej informacji: etransport.pl (Opublikowane: 2018-02-16)

Dotychczas we Francji, jak w większości europejskich krajów, kierowcy nie mogli korzystać ze smartfonów tylko podczas jazdy. Od teraz zabronione jest używanie urządzeń elektronicznych nawet wtedy, gdy auto stoi na poboczu i ma wyłączony silnik. Jeśli policja zauważy, że ktoś łamie nowe zasady, ma obowiązek nałożyć na kierowcę mandat w wysokości 135 euro.

Kiedy zatem można sprawdzić na mapie czy dobrze jedziemy, odpisać na wiadomość, albo znaleźć najbliższą stację? Tylko wtedy, gdy kierowca wysiądzie, albo auto jest zaparkowane w wyznaczonym do tego miejscu, czyli na publicznym parkingu lub na terenie prywatnym. Nowe prawo dopuszcza także możliwość bezkarnego skorzystania ze smartfonu kiedy mieliśmy kolizję, awarię lub jesteśmy świadkami wydarzenia, o którym trzeba poinformować służby. Więcej informacji: 40ton.net (Opublikowane: 2018-02-09)